Sde Serisi Potansiyometre İle Hız Kontrol

Servo Sürücüler ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
ihsanaydogdu44
İletişim:

Sde Serisi Potansiyometre İle Hız Kontrol

Mesaj gönderen ihsanaydogdu44 »

Merhaba,
SDE serisi surucumuzde, enkoderi takipçi olarak kullanarak, potansiyometreden aldığımız referans oranında motorun hız kontrolunu yapmak istiyoruz.
Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: Sde Serisi Potansiyometre İle Hız Kontrol

Mesaj gönderen İlhan »

Merhaba,
Yapmak istediğiniz işlemi biraz daha açar mısınız? Sürücü hızını potansiyometre ile mi ayarlamak istiyorsunuz yoksa harici encoder ile hız kontrolü mü yapmak istiyorsınuz. Pozisyon kontrolü olacak mı? Olacak ise kontrol ne ile olacak vs.
ihsanaydogdu44
İletişim:

Tekrar merhaba,
İlhan Bey, enkoderi Ana hatta bağlayarak, servo surucumuzu ana makınayla birlikte hızlandırıp yavaşlatarak hız takibini yapmak istiyorum. Fakat zaman zaman kullanıcının harici bir potans yardımı ile hızı enkoderden gelen sinyalden biraz daha duşurebilmesi gerekiyor.Bunu PLC kullanmadan surucu uzerinden yapabilmemiz mumkunmudur?
Örnek verecek olursam;
Hat hızı 100 m./dk. iken, ben potansı tam açtığımda servonun hızının 100 m./dk. ,yarım açtığımda ise 50 m./dk. olmasını istiyorum.
Hat hızını enkoderden takip ettiğim için hat hızı 40 m./dk. ya duserse potansı tam açtığımda servo motor hızının 40 m./dk. ,yarım açtığımda ise 20 m./dk. olmasını istiyorum.
İlginize teşekkur ederim,iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

PLC veya ek bir kontrol olmadan maalesef potansiyometre ile bu işlemi yapamazsınız. Potansiyometreden okuduğunuz değere göre PLC'de belli bir scalandırma yapıp sürücü çarpan parametrene bu veriyi haberleşme üzerinden göndermeniz gerekir ki motor devri ayarlanabilsin.
ihsanaydogdu44
İletişim:

İlginize teşekkur ederim.İyi çalışmalar.

“Servo Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir