Renu Ethernetli Ekranlara VNC ile Uzaktan Erişim

HMI ile ilgili akla gelen temel soru ve sorunlara buradan ulaşabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
İlhan
Mesajlar: 370
Kayıt: 22 Kas 2017 16:29

Renu Ethernetli Ekranlara VNC ile Uzaktan Erişim

Mesaj gönderen İlhan » 15 Nis 2019 17:39

Ethernet portu bulunan ekranlara VNC uygulaması ile uzaktan erişim sağlanabilmektedir. Bunun için gerekli adımlar aşağıda sıralanmaktadır. İlk önce local'de bağlantı sonrasında dış IP üzerinden yapılması gerenler anlatılmaktadır.

Sırası ile
1- Ekranın bağnacağı modeme bilgisayar ile bağlanıp local'de aldığı IP'i öğrenmek.
2- Öğrenilen IP sıralamasında boşta olan IP'i ekrana vermek
3- VNC şifre ayarlarının yapılması
4- Localde VNC ile ekrana bağlanılması
5- Dış IP üzerinden VNC ile ekrana bağlanılması

1- Öncelikle amacımız ekranı bağladığımız modeme bilgisayarımızdan bağlanıp local'de aldığı IP adresini öğrenmek. Modeme bilgisayarımızdan bağlandıktan sonra sırası ile aşağıdaki adımlar izlenerek local'de aldığı IP öğrenilir.

Denetim Masası - Ağ ve Paylaşım Merkezi - Bağdaştırıcı ayarları değiştirin - Ethernet veya Wi-Fi (Bilgisayarınız hangisine bağlı ise Sağ tık) - Durum - Ayrıntılar dediğinizde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırsınız.

local_ip_adresi.jpg
IPv4 yazan kısım bilgisayarınızın local'de aldığı IP'dir. Amacımız bunu öğrenmek ve ekrana bu IP sıralasında IP vermektir.

IP: 192.168.95
Alt ağ maskesi: 255.255.255.0
Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1

Bu durumda biz ekranımıza bu IP'i değil bu sıralamada boşta olan bir IP vermemiz gerekir. Örneğin ekrana IP olarak 192.168.1.99 verelim.

2- Ekran açıldıktan sonra sol üst köşeye basılı tutup sistem menüsüne girilir. Network Settings tıklanır.
sistem_menüsü_ip.JPG
3- VNC Ayarları için ise sistem menüsündeki VNC Server kısmına girilir ve Configure tıklanır.

Burada Old password kısımına admin@123 girilmelidir. Bu fabrika ayarındaki şifresidir. New password ve confirm password kısmına sizin uzaktan erişim için istediğiniz şifre tanımlanır. e-mail kısmına da kendi mail adresinizi giriniz.
vnc_şifre.JPG
Bu durumda Telefon veya bilgisayar üzerinden VNC'ye girilmesi gereken IP: 192.168.1.99 dur.

Önemli not: Bu ayarlar ekrana lokal'de bağlanmanız içindi yani telefon veya bilgisayar ekranın bağlandığı ağa(modeme) bağlı olduğu durumda geçerlidir.

Peki telefon veya bilgisayar ekranın bağlı olduğu modeme bağlı değil ise ne yapmamız gerekir?

Bunun için öncelikle ekrana vermiş olduğumuz 192.168.1.99 IP adresine modemde 5900 portunu açmamız gerekir. Modemde port açma işlemi modem markasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple modem markanıza ait port açma işleminin nasıl yapıldığına bakmanız gerekir.

Modemde ekrana verdiğimiz IP adresine ait 5900 portu açıldıktan sonra bu sefer VNC'de 192.168.1.99 IP adresi değil bunun yerine dış IP kullanılması gerekir.

Dış IP nasıl öğrenilir?

Dış IP adresini öğrenmek için de modeme bilgisayar aracılığı ile bağlanıp internete girip "ip adresim ne" diye arama yaparak dış IP adresi öğrenebilirsiniz.

Google'a girdiniz ve ip adresim ne diye yazdınız. İlk çıkan siteye girip IP adresinizi öğrendikten sonra bu sefer VNC'ye bu IP adresi eklenir ve uzaktan erişim sağlanır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kilitli

“HMI Sıkça Sorulan Sorular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir