Sayfa değiştirme

RENU HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
plc_nedir_abicim
İletişim:

Sayfa değiştirme

Mesaj gönderen plc_nedir_abicim »

plc de eklediğim tag(sayfa_no tag'i) ile hmı daki sayfaları kontrol etmek istiyorum.
hmı task kısmında global task bölümünden switch screen from tag kısmından sayfa_no(plc deki sayfa değiştireceğim tag) seçtim.
istediğim sayfalara plc den gönderdiğim değerler ile sıkıntısız geçiş yapıyorum ancak hmı daki GO TO SCREEN butonları işlev yapmaz duruma geliyor. örneğin GO TO SCREEN butonunu screen number 2 ayarlıyorum 2. sayfaya gidiyor anlık olarak tekrar eski sayfaya dönüyor. bunun sebebide task kısmındaki screen _trigger_register'a sayfa_no taginden gönderdiğimiz son değerinin Go to screen butonuna bastığımız halde Go to screen deki değer ile güncellenmemesinden kaynaklanıyor. bütün sayfa geçişlerini write value to tag ile yapmak zorunda kalıyorum. ortaya çok saçma bir durum çıkıyor. deltada D0 datasını sayfa no ayarlıyordum istediğim sayfaya plc den D0 a yükselen kenar ile gönderdiğim değer ile geçiş yapabiliyordum ve sayfa değiştir butonları işlevini yitirmiyordu. Bu sıkıntıyı nasıl çözebiliriz yardımcı olursanız sevinirim...
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: sayfa değiştirme

Mesaj gönderen İlhan »

Global Tasks'ta yapılan işlem devamlı taşınır. Bu sebeple siz PLC tarafından örneğin 2. sayfaya git dediğiniz durumda başka bir sayfaya geçememeniz normal çünkü PLC'den devamlı Screen_trigger_register adresine 2 sayısı taşınmaktadır.

Global Tasks'ta Enable seçimi vardır. Bu aktif edildiğinde PLC'deki veri HMI adresine devamlı değil sizin Enable kısımına tanımlamış olduğunuz bit'in ON olduğu durumda taşınmış olur. Bu durumda Enable yükselen olarak tetiklenir ise siz ekran tarafında sayfaya git butunlarınızı sorunsuz kullanabilirsiniz.
res1.PNG
Enable kısımlarına sadece HMI tagları tanımlanabilmektedir.

Örnek programa viewforum.php?f=48 ulaşabilirsiniz.

HMI projesinde Main-Block1 kısımını inceleyiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“RENU HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir