Çeşitli sorular

RENU HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
gndzglc
İletişim:

Çeşitli sorular

Mesaj gönderen gndzglc »

Öncelikle iyi çalışmalar. Sorularıma geçeyim.
1- HMI içerisindeki Logic Blocks kısmına PLC içerisindeki adresler kullanılamıyor mu? ve nasıl kullanabilirim? ( Ekrana buton koyduğumda PLC den gelen tag adresleri kullanıyorum fakat HMI içerisindeki Logic Block da kullanamıyorum )
2- HMI de bir butona 2 farklı görev yaptırabiliyor muyum? ( Örneğin ekran üzerine koyduğum bir butona hem sayfaya git hemde plc deki bir biti aktif et diyebilir miyim?)
3- Ekranda üst üste 2 buton kullandığımda birini transparan yapıp butona bastığımda üstte hangi buton varsa o aktif oluyor. ikisi birden aktif olmuyor neden ?
Teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: çeşitli sorular

Mesaj gönderen İlhan »

Merhaba,

1- HMI içerisindeki logic'te PLC adreslerini kullanamazsınız bu adresleri HMI adresleri ile ilişkilendirmeniz gerekir. Bunun için tasks bölümünü kullanabilirsiniz. Benzer bir işlem şu videodaki viewtopic.php?f=8&t=760 3. dk sonra ilgili ilşem uygulanmaktadır.

2- Advenced Bit Buton kullanabilirsiniz. Bu butonun kullanım videosuna viewtopic.php?f=69&t=285ve diğer HMI elementlerinin kullanım videolarına ise şu viewforum.php?f=69 kısımdan ulaşabilirsiniz. Örnek programa ekten ulaşabilirsiniz.

3 - Bu üst üste koymuş olduğunuz butonların ikiside mi transparan değil ise hangisi transparan. Bu duruma ilişkin bir program ekler program üzerinden demek istediğinizi açıklarsanız yönlendirme yapmaya çalışırım.
Ornek Program.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ahemsa
İletişim:

Re: Çeşitli sorular

Mesaj gönderen ahemsa »

plc servo sürücüye bağlı, rs232 ile hmi ile plc yi bağlamak istiyorum, hmi block üzerinde yapılan işlemler plc çıkışlarını etkilemesini istiyorum, bağlantı com ayarlarını nasıl yapmalıyım, task de atadım ama ondada sonuç alamadım.
Kullanıcı avatarı
Nazım SARIBAŞ
İletişim:

Mesaj gönderen Nazım SARIBAŞ »

Merhaba ,
Örnek Program ektedir.
örnek.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
ahemsa
İletişim:

Mesaj gönderen ahemsa »

Allah razı olsun, oldu.
ahemsa
İletişim:

Mesaj gönderen ahemsa »

sde servo kullanıyorum dahili pozisyonlama videosunu takip ettim, pos değeri 10000 girince saat yönünde 1 tur atarken , -10000 verince saat tersi 1 tur gelmiyor, aksine yaklaşık 3 tur saat yönünde dönüyor #yön değiştirme #sde servo yön #dahili yön kontrol
Kullanıcı avatarı
Nazım SARIBAŞ
İletişim:

Merhaba,
PR adımlarını ayarlarken end of positon command seçeneğinde ABS Absolute position seçili ise ilgili PR ı tetiklediğinizde servo Position data kısmında yazdığınız pozisyona gidecektir.Tetikleme öncesinde servo pozisyonu 0 değilse ve pozition data kısmına -10000 yazdığınızda servo -10000 pozisyonuna gidecektir. Servonun bulunduğu pozisyonu Status monitörden izleyebilirsiniz.
ahemsa
İletişim:

Mesaj gönderen ahemsa »

Selamun aleyküm, servo adım yollarken 10k 20k 30k 40k 50k 60k da sıkıntı yok ileri yönlü gidiyor ama 70k verince geri yönde dönüyor dedim heralde uint tipinde değişken var birinde ama baktım yok nasıl çözerim? #adımlama #servo adım kontrol #servo motor kontrolü
Kullanıcı avatarı
Nazım SARIBAŞ
İletişim:

Merhaba ,

Servo sürücüyü hangi modda kullanıyorsunuz ?
ahemsa
İletişim:

Mesaj gönderen ahemsa »

SDE 040a2u dahili pozisyonlama pr mod üzerinden pe04 üzerinden konum yolluyorum.

“RENU HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir