Çeşitli sorular

HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
Cevapla
gndzglc
Mesajlar: 9
Kayıt: 24 Nis 2019 12:58
İletişim:

Çeşitli sorular

Mesaj gönderen gndzglc » 13 Ağu 2019 10:45

Öncelikle iyi çalışmalar. Sorularıma geçeyim.
1- HMI içerisindeki Logic Blocks kısmına PLC içerisindeki adresler kullanılamıyor mu? ve nasıl kullanabilirim? ( Ekrana buton koyduğumda PLC den gelen tag adresleri kullanıyorum fakat HMI içerisindeki Logic Block da kullanamıyorum )
2- HMI de bir butona 2 farklı görev yaptırabiliyor muyum? ( Örneğin ekran üzerine koyduğum bir butona hem sayfaya git hemde plc deki bir biti aktif et diyebilir miyim?)
3- Ekranda üst üste 2 buton kullandığımda birini transparan yapıp butona bastığımda üstte hangi buton varsa o aktif oluyor. ikisi birden aktif olmuyor neden ?
Teşekkürler....

Kullanıcı avatarı
İlhan
Mesajlar: 546
Kayıt: 22 Kas 2017 16:29

Re: çeşitli sorular

Mesaj gönderen İlhan » 15 Ağu 2019 10:54

Merhaba,

1- HMI içerisindeki logic'te PLC adreslerini kullanamazsınız bu adresleri HMI adresleri ile ilişkilendirmeniz gerekir. Bunun için tasks bölümünü kullanabilirsiniz. Benzer bir işlem şu videodaki https://www.fasttr.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=760 3. dk sonra ilgili ilşem uygulanmaktadır.

2- Advenced Bit Buton kullanabilirsiniz. Bu butonun kullanım videosuna https://www.fasttr.com/forum/viewtopic.php?f=69&t=285ve diğer HMI elementlerinin kullanım videolarına ise şu https://www.fasttr.com/forum/viewforum.php?f=69 kısımdan ulaşabilirsiniz. Örnek programa ekten ulaşabilirsiniz.

3 - Bu üst üste koymuş olduğunuz butonların ikiside mi transparan değil ise hangisi transparan. Bu duruma ilişkin bir program ekler program üzerinden demek istediğinizi açıklarsanız yönlendirme yapmaya çalışırım.
Ornek Program.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Cevapla

“HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir