Template Sayfası Numerik Data Hatası

RENU HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
ahmeterkoc
İletişim:

Template Sayfası Numerik Data Hatası

Mesaj gönderen ahmeterkoc »

Merhaba,

Template sayfasında oluşturduğum bazı integer vs. gibi değerlerin ilgili sayfalarda gösterilmesi için plc tagraları ayarladım. İlk plc import list işleminden sonra herşey normaldi. Lakin plc de yeni taglar ekleyip listeyi güncelleyince ekran tarafında da bunları güncelleyince değerler örneğin udint için sabit 65536 gibi hatalı veya hiç alakası olmayan taglardaki değişiklerin yanlış şekilde template deki tagları etklilediğini farkettim.

İlk önce konfigurasyonumla ilgili hata olduğunu zannettim lakin düzelmedi adresler vs herşey plc ile eşleşmesine rağmen. Daha sonra plc ve ekranı fabrika ayarına alıp ekran tarafındaki tüm adresleri (defaultreg) boşa çıkarıp tekrar projeyi düzenledim. Tekrar herşey normalleşti. Daha sonra plc tag listesinde değişiklik yaptığımda tekrar bozuldu ve yukarıdaki paragrafla aynı oldu.

Bu noktada template de hatalı gösteren numeric datadan bir tanesini hiç bir değişiklik yapmadan base screende bir sayfaya kopyaladığımda ve ekrana yüklediğimde template den çekilen tag hatalı gösterirken yanındaki base screendeki aynı tag doğru değeri gösteriyor. Sonra hiç bir değişiklik yapmadan template deki bütün numerik dataları base bir screen e yapıştırdığımda da bütün taglar normal çalışıyor, lakin aynı taglar template page de hatalı çalışıyor.

Bu konu ile ilgili bir çözüm var mı?

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: Template Sayfası Numerik Data Hatası

Mesaj gönderen İlhan »

Merhaba,
Öncelikle kullanmış olduğunuz HMI ve PLC'nin tam model seri numarasını belirtiniz. Ayrıca FlexiSoft sürümünüz 6 Nisan değil ise önce 6 nisana güncelleyip sonra bahsettiğiniz durumları tekrar deneyip, bir problem olup olmadığına bakın. FlexiSoft 6 Nisan sürümüne bu linkten ulaşabilirsiniz.

1. PLC'e eklenen yeni tagları HMI'ya çağırdığınızda diğer DINT olarak eklenmiş olan show data veya edit data data elementlerinde Data Type kısmının DINT değil WORD tagmış gibi 65536'ya mı döndüğünü söylüyorsunuz?

2. İki sayfa arasında kopyalanan elementlerde "hatalı gösteren numeric data" kısmını açar mısınız ne demek istediğinizi anlamadım. Bir sayfadan diğerine taşınan show data nasıl yanlış gösteriyor? Örneğin PLC'de okuduğum değer bu, ama HMI'da "bunu okuyorum" vs. tarzı bir örnek verebilir misiniz?

Deneme yapmadan önce sorunlarınızın bunlar olup olmadığını tekrardan teyit etmeniz rica edeceğim.
İyi çalışmalar.
ahmeterkoc
İletişim:

Mesaj gönderen ahmeterkoc »

Merhaba,

PLC FL004 - HMI FP2070T-S1-V2 ve Flexisoft 6 nisan sürümü.

İlgili resimleri ekliyorum. İncelemenizi rica ederim.

Sarı alan içindeki tüm değerler udint.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

FlexiSoft 9 Haziran sürümünü kurup dener misiniz? Ben 9 Haziran sürümü ile denedim, bahsettiniz sorunla karşılaşmadım.

“RENU HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir