ethernet üzerinden data okuma ve yazma

RENU PLC ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
qwerfdsa
İletişim:

ethernet üzerinden data okuma ve yazma

Mesaj gönderen qwerfdsa »

C dili ile yazılmış programdan veya başka arayüzlerden renu FL055 ethernetli plc den dataları ve bitleri okumak ve yazmak istiyorum.
flexisoft programında nasıl ayarlar yapmam gerekiyor properties kısmında ethernet için nasıl ayarlar yapmalıyım, network config kısmında neyi seçmeliyim.
okuyacağım dataların adresleri ne olmalı. Renu plc nin port no sunu ne seçmeliyim.

Elimdeki programdan Delta dvp plc leri port numarasını 502 olarak seçip data adresini modbus tablosundan seçip 1 fazlasını yazarak direk kolayca haberleştirebiliyorum. bundan sonraki projelerimde renu kullanmayı düşünüyorum ancak ilk projede haberleşme sıkıntısı ile karşılaştım.
Kullanmış olduğum programda ıp adresini, port numarasını, plc adresini, haberleşme adresini girdiğimde birçok plc ile sıkıntısız haberleştirdim.

yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
Mesut
İletişim:

Re: ethernet üzerinden data okuma ve yazma

Mesaj gönderen Mesut »

Merhaba,
Konuya dair videolu anlatıma viewtopic.php?f=50&t=663 ulaşabilirsiniz.
Video'nun ilk 2 dakikası FL055 PLC'ye nasıl IP vereceğinizi ve oluşturduğunuz tag'lara nasıl adres vereceğinizi anlatmaktadır.

PLC'ye IP vermek için projenizi oluşturduktan sonra,
Project > Properties seçeneklerine tıklayın açılan pencereden ethernet sekmesini tıklayıp ethernet konfigürasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Taglara modbus adresi vermek için,
Projenizde sol taraftaki menülerden Tags menüsüne tıklayın, Tag listesinde ethetnet sütunun üzerine sağ tık > Assign Sequential Addresses seçeneğine tıklayın böylece tüm taglara otomatik adres ataması yapmış olursunuz.

C projenizle haberleşmek için PLC'nin 502 numaralı portunu kullanabilirsiniz. Default olarak bu port açıktır.

PLC üzerinde haberleşme ile ilgili her yaptığınız değişiklikte Firmware yüklemeyi unutmayınız.
qwerfdsa
İletişim:

Mesaj gönderen qwerfdsa »

Merhaba Mesut Bey,

Bütün söylemiş olduğunuz ayarları yaptım. Programımız plc yi görüyor 192.168.1.252:502 PLC#1 connection succes yazıyor ancak ethernet sekmesinde Assign Sequential Addresses seçeneğini tıkladıktan sonra çıkan taglerin modbus adreslerine(400001,400002,400003 vs.) programdan bağlanamıyorum.
Programı çalıştırmaya başladıktan sonra bikaç denemeden sonra not response hatası veriyor.
Aynı işlemleri delta DVPEN01 modüllü DVP 28sv11t2 plc ile denediğimde örneğin D0 adresi için modbus adresleri listesinden bakıyorum (44097+1=44098) 44098 yazdığımda bilgisayarım sıkıntısız birşekilde bağlanıyor D0 datasını okuyup yazabiliyorum.
Delta da olupta Renuda yanlış yaptığımız şey ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. ilginiz için teşekkürler.

iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Mesut
İletişim:

Mesaj gönderen Mesut »

Merhaba,

1-PLC'nin ethernet ayarları yapıldıktan sonra ve taglara adres verildikten sonra Firmware ve ethernet settings seçenekleri işaretli iken programı yüklediğinize emin olunuz.
download.PNG
2-4097 adresi için 44098 yazmanız programınız sorgu biçimi ile alakalıdır. 400001 adresi 0x0000'dir. 5-digit ya da 6-digit sorgulama yapıyorsanız, bu adresi 40001 ya da 400001 olarak kabul edebilirsiniz. Sorgulama biçimizi kontrol ediniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“RENU PLC Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir