ST Dili Kullanımında Sorular

RENU PLC ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
role
İletişim:

ST Dili Kullanımında Sorular

Mesaj gönderen role »

Merhaba,

ST Dilinde BOOL bir değişkeni nasıl force yapabilirim. True/False işlemini space(boşluk) tuşu ile yapabiliyorum. Ama ladder da olduğu gibi force yapamıyorum.

-Simulasyon Modunda bazı değişkenlerin durumu görülmüyor.(Görsel link'te) https://hizliresim.com/Ff0KaA

-PLC'de Structure kullanabiliyor muyum ?

Programın okunabilirliği açısından;True/False rengi Mavi yerine farklı bir renk olması gerçekten iyi olurdu.
Kullanıcı avatarı
Imdat ATAS
İletişim:

Re: ST Dili Kullanımında Sorular

Mesaj gönderen Imdat ATAS »

Merhaba,

ST Dilinde BOOL bir değişkeni nasıl force yapabilirim. True/False işlemini space(boşluk) tuşu ile yapabiliyorum. Ama ladder da olduğu gibi force yapamıyorum.
İnceleyip size dönüş yapıyor olacağız.
-Simulasyon Modunda bazı değişkenlerin durumu görülmüyor.(Görsel link'te) https://hizliresim.com/Ff0KaA
Bu durumla karşılaştığız program birimini içerir bir projeyi mesajınıza ekleyip veya email ile bize iletmenizi rica ederiz.
-PLC'de Structure kullanabiliyor muyum ?
Evet. Proje ağacının altındaki Tags bölümüne girin, boş bir alana sağ tıklayın.
En altta "Define Structure" şeklinde STRUCT yapısı tanımlama yerini göreceksiniz.
Programın okunabilirliği açısından;True/False rengi Mavi yerine farklı bir renk olması gerçekten iyi olurdu.
Flexisoft'ta herhangi bir proje açık değilken "Tools > Preference > Ladder Editor Colors" içerisinden farklı renkler seçerek deneyiniz.
İyi çalışmalar dileriz.
Kullanıcı avatarı
Mesut
İletişim:

Mesaj gönderen Mesut »

ST dilinde bir değişkenin değerini "force" yapmak için,
  1. öncelikle değişkenin üzerine mouse ile tıklıyoruz,
  2. ardından klavyeden "SHIFT" tuşuna basılı tutarak mouse ile değişkene çift tıklıyoruz.
bu şekilde değişkenin değerini "force" edilebilir.

Imdat ATAS yazdı: 05 Şub 2021 10:45 Merhaba,
İnceleyip size dönüş yapıyor olacağız.
role
İletişim:

Mesaj gönderen role »

Merhaba,

-"Define Structure" şeklinde STRUCT yapısı tanımlama yaptığımda "ARRAY" olarak tanımlama yapamıyorum.

- "Ladder Editor Colors" içerisinde Renk değişikliği yaptığımda, ilgili renk seçimim aktif olmuyor. Sanırım Renk seçim fonksiyonu henüz aktif değil. En azından yazı font/puto ayarı yapabiliyor olsak uzun satırlı kod yazdığımızda okunabilirliğini artırmış oluruz.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

Geri bildirimleriniz üretici ile paylaşılacaktır.
İyi çalışmalar dileriz.
sukru.karadayi
İletişim:

Mesaj gönderen sukru.karadayi »

Merhaba,

"Define Structure" şeklinde STRUCT yapısı tanımlama yaptığımda "ARRAY" olarak tanımlama yapamıyorum.

Bu durum şu an yapılabiliyor mu?
Kullanıcı avatarı
Ahmet Erdem Kenet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet Erdem Kenet »

Merhabalar,

Renu PLC ile yapılamıyor. PAC cihazlarımızda CODESYS kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

“RENU PLC Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir