Omron HMI haberleşme

RENU PLC ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
haci
İletişim:

Omron HMI haberleşme

Mesaj gönderen haci »

Selamun aleyküm. Kolay gelsin. Elimde nb7w-tw00b Omron hmi var. plc olarak fl005 0808r s1 kullanacağım ancak rs232 üzerinden haberleşmede sorun yaşıyorum.

hmi'ın klavuzunu inceledim. Basit bir deneme uygulaması ile test etmeye çalıştım. hmi uzerinden bir çıkışı açmak için
https://assets.omron.eu/downloads/manua ... ual_en.pdf
sayfa 126 ya göre "x0" üzerinden modbus adresine veri gönderiyoruz anladığım kadarı ile.

hmi plan kısmında
Resim

hmi rs232 bağlantım ve test uygulamasının ayarları:

hmi kısmı
Resim

test butonunun kısmı
Resim

plc kısımı

Resim

bu şekilde bir ayar yaptım.Hmi'ın arkasında 2 aded anahtar var onların 2'sini off yaptığımız zaman user project mode geçiyor. Bildiğim kadarı ile bu modda çalışmamız gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: Omron HMI haberleşme

Mesaj gönderen İlhan »

Merhaba,
PLC ile ilgili olarak COM1 Modbus Slave olarak seçtikten sonra aşağıdaki resimdeki gibi tags kısmına girip sağ üstte ST ikonunu tıkladıktan sonra kendi oluşturmuş olduğunuz taglar kalacaktır. COM1 yazan yeri sağ tıklayıp "assign sequential addresses" diyerek taglarınıza modbus adres vermeniz gerekir. Proje PLC'ye gönderilirken de App ile FW işaretli olarak gönderilmelidir. Aksi taktirde tag'lara verilen modbus adresleri PLC'ye gönderilmemiş olur. PLC tarafı ile ilgili yapılması gereken ayar budur.
ayar.JPG
Renu PLC COM1 RS-232 portu ile ilgili bağlantıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Renu PLC COM1 portu bağlantı.JPG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
haci
İletişim:

Re: Omron HMI haberleşme

Mesaj gönderen haci »

Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi en başta yaptım. Onları yazmadım. ne yaptı isem olmadı. paneli değiştireceğiz artık. hatta panel kısmında modbus rtu extend seçildiğinde x0 ve x3 gibi yazma-okuma adreslerini buldum ama gene olmuyor. Belkide panelin rs232 kısmında bir problem var. daha önce farklı paneller ile sıkıntısız oluyordu. panelin rs232-çıkışına osiloskop bağlayıp veri akışını ızleyeceğim bakalım çalışıyormu.

“RENU PLC Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir