sc3 seri sürücü paremetrelerini değiştirememe

AC Motor Sürücüler ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
ssr
İletişim:

sc3 seri sürücü paremetrelerini değiştirememe

Mesaj gönderen ssr »

Merhaba,
SC3 seri 0,75 Kw 1 faz sürücünün parametre ayarlarıyla dün oynamalar yaptım.Bugün tekrar sürücü parametreleriyle değişiklik yapmaya çalıştığımda parametrelerin değişmediğini fark ettim.Parmetreler içerisinde gezerken herhangibi bir problem yok ancak parametrenin içine girdiğimde potansiyometreyi döndürmeme rağmen değer değişmiyor.Dün sürücü şifreleme parametreleriyle oynamıştım acaba sebebi bu olabilir mi ? Sürücüyü fabrika ayarlarına getirmeye çalıştığımda dahi potansiyometre ile ilgili parametreye geliyorum içine giriyorum ancak parametreyi değiştiremiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: sc3 seri sürücü paremetrelerini değiştirememe

Mesaj gönderen İlhan »

Merhaba,
Eğer 00-05 parametresine girdiğinizde 1 yazıyor ise şifre koymuşsunuz demektir. Bahsettiğiniz potansiyometre çalışmama olayı bununla ilgilidir.
Girmiş olduğunuz şifre ne ise onu 00-04'e girmeniz gerekir. Eğer doğru ise 00-05: 0 döner. Değil ise 1 de kalır.
ssr
İletişim:

Mesaj gönderen ssr »

Cevabınız için çok teşekkür ederim. İki adet daha sorum var.Tekrar cevaplarsanız mutlu olurum.

1. Olaki şifreyi unuttuk yada başka bir nedenle şifreyi bilmiyoruz. Nasıl şifreyi etkisiz hale getirebiliriz ?

2.Sorum biraz genel bir soru; 0,75 kw bir motoru 5.5 kw sürücü ile sürdüğümde motorun ömrüyle alakalı bir problem oluştururmu ? Motora start vermeden önce Auto-tuning yapmama rağmen motoru bir kaç dk sürdüğümde motor ısındı. Ayrıca 5.5 Kw SE3 seri sürücünün ısınmasıda normal mi ? Motorun gücü düşük olmasına ve üzerinde herhangibi bir yük olmamasına rağmen sürücünun keypad kısmının ısındığını fark ettim.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

Unutulan şifreyle ilgili son kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok. Sürücüyü tamir departmanına iletmeniz gerekir.

5'li parametrelerden itibaren motor etiket değerleri sürücüye girilmeli (01-04'de motor etiket voltajını giriniz) ve Vektör modunda çalışılmalıdır. SC3 vektör moduna geçirmek için 00-21 parametresini 2 yapanız gerekir. Vektör modunda olmadığı sürece girilen motor etiket değerleri dikkate alınmaz.

Ek olarak akım sınırlaması yapmanızı da tavsiye ederim. Onun için http://www.fasttr.com/forum/viewtopic.p ... 4%B1m#p365 inceleyebilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz akım seviyesine tanımlamış olduğunuz süre kadar maruz kalırsa hataya geçsin gibi bir işleme yarar bu.

Ama olması gereken motor nominal akımlarında çalışacaksa motor kw eşit sürücü veya bir üstü kw sürücü kullanmaktır.

Keypad kısmında eğer ortam sıcaklığı ile ilgili bir yükseklik yok ise ısınma olmamasını beklerim.

Not: Motoru bağlamadan önce motorun yıldız, üçgen bağlantısını kontrol etmenizde yarar var. Normal şartlarda yıldız 380V üçgen 220V'tur yalnız motordan motora değişkenlik gösterebilir. En sağlıklı cevabı motor etiketinden veya kapağının arkasından alırsınız. Bu sebeple sürücüleriniz 380V motorlar üçgen bağlantıda (220V) kaldıysa motorunuza sürücü tarafından 380V basılıyordur. Bu da motorun ısınmasına belli bir zaman sonrada arızalanmasına sebep olur.
ssr
İletişim:

Mesaj gönderen ssr »

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
SE3 serisi 5.5 Kw sürücüyle 0,75 Kw motoru sürmek için Auto tuning işlemi yaptığımda auto tuning sonunda ekranda diğer sürücüde olduğu gibi "end" yazması gerekirken "FAL" yazıyor. Bunun bir anlamı varmı yoksa işlemin tamamlandığını mı belirtiyor.

İkinci olarak dediğiniz gibi akım sınırlaması yaptığımda motor hemen alarma geçiyor. Dediğiniz gibi fazla akım çekiyor auto tuning işlemi yaptıktan sonra tekrar söylemiş olduğunuz işlemleri gerçekleştireceğim.

Not: 5.5 Kw lık sürücüyle 0,75 Kw motoru sürmem konusunda kızmayın,elimizdeki 4 kw motor yanmış. Bu nedenle bu sürücü ve motorla çalışmam gerekiyor.Anlayışınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

FAL yazıyor auto-tuning işlemi başlamıyor demektir, çünkü bu bir hata kodudur. Sebebi 05-01'den itibaren motor etiket değerlerinin girilmemesinden kaynaklanır veya auto-tuning esnasında sorun yaşanıyor demektir. Auto-Tungin başladığında RUn bittiğinde de TEND benzeri bir ibare görmeniz gerekir.
SE3.JPG
Auto-Tunig'e başlamak için 05-00: 1 yapıp FWD'ye basmanız yeterlidir. Bu arada 00-16: 1 olmalıdır.

Yalnız dediğim gibi motor yıldız üçgen bağlantınızı mutlaka kontrol edip 380V için ne diyorsa o bağlantıya çekiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“AC Motor Sürücü Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir