Enable task kullanımı

RENU HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
adolf1212
İletişim:

Enable task kullanımı

Mesaj gönderen adolf1212 »

merhaba arkadaşlar;
HMI içerinde bulunan taskları kullanıyorum. Fakat enable control kullanımları nasıl gerçekleşiyor.Hangi şartlarda nasıl çalıyor.Bu enable control u global task içinde nasıl kullanabilirim?
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: Enable task kullanımı

Mesaj gönderen İlhan »

Siz eğer tasks kısmında Enable Control kısmını No olarak işaretlediyseniz Global Tasks bölümünde yapmış olduğunuz tanımlamalar devamlı gerçekleştiriliyor olur. Ekran arkaplanda Global Tasks bölümüne tanımlı işlemlerinizi yapar.

Eğer Enable Control kısmını Yes olarak işaretlerseniz bu sefer sizin tanımlamış olduğunuz (ekteki resimde gonder olarak tanımlanan bool adres) bit aktif olduğunda Global Tasks'taki işlemler gerçekleştirilir.
tasks_enable.JPG
Enable Tag: Global tasks'taki görevlerin yapılabilmesi için aktif edilmesi gereken bit.
Done Tag: Global tasks'taki işlemlerin yapıldığına dair bilgi aldığınız bit.
Error Tag: Gönderme işleminde hata olduğunda bilgi aldığınız bit.

Özetlemek gerekirse: Enable Control No olduğunda arka planda işlemler bir şarta bağlı olmadan devamlı gerçekleştirilir Enable Control Yes olarak işaretlendiği durumda işlemler sizin tanımlamış olduğunuz Enable Tag'a bakar. ON olduğu durumda gerçekleştirilir OFF olduğu zamanda gerçekleştirilmez. Her zaman gönderme ben istediğimde gönder gibi.

Örneğin ekteki resimde Global Tasks bölümünde tanımlanan data1'deki değeri al data2'ye taşı görevini ben HMI içerisinde Gonder bit'ini aktif ettiğim durumda gerçekleştirmiş olur.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
adolf1212
İletişim:

Re: Enable task kullanımı

Mesaj gönderen adolf1212 »

teşekkürler ilhan bey

“RENU HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir