HMI TAG Hatası

RENU HMI ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
bjkrs
İletişim:

HMI TAG Hatası

Mesaj gönderen bjkrs »

Merhabalar;
FL 004N CPU ile FP 2043T HMI Bulunan Sistemimde servodan gelen encoder pals bilgisini HMI üzerinden görmeye çalışıyorum. CPU için yazdığım Ladder da High_Speed_Counter_HSC_Register_CH1 dan gelen veriyi "E11" isimli DİNT tipinde bir değişken içerisine yazdırıyorum, HMI ya yeni oluşturduğum TAG ları update ettim ve Nümerik data üzerinden görmek istedim, fakat nümerik datanın tag name ini "E11" yazdığımda "E11_Com1_1" i buluyor OK dediğim anda Tag name "Language" olarak kaydediliyor, bu nedir?

Teşekkürler, İyi Çalışmalar..

NOT: bu hatayı 29 ekim güncellemesinden sonra aldım.
Adsız.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Re: HMI TAG Hatası

Mesaj gönderen İlhan »

Encoderden okunan değeri taşıdığınız E11 tag adresi yerine farkı bir tag açıp o tag'a taşıyıp ondan sonra HMI'ya eklemeye deneyiniz. Olmaz ise incelememiz açısından PLC ve HMI programlarınızı ekleyiniz.
bjkrs
İletişim:

Mesaj gönderen bjkrs »

Öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın, söylediğiniz gibi farklı tag açıp denedim, şöyle enteresan bir durum var, aynı şeyler yine oldu, açtığım yeni tagda da "Language" olarak kaydetme sorunu vardı, dosyaları rarlayıp size gönderirken son bir kez kontrol etmek amaçlı programları açtım ve "Language" nin kaydolmadığını, default olarak durduğunu gördüm, yeniden yeni tag ı yazınca bu sefer "Language" olarak kaydolmadı, istediğim gibi kaydoldu, nedenini anlayamadım.
Şuan PLC laddera sadece encoder değerini okumak için 1 satır ekledim ve diğer satırlar değişmemesine rağmen Servo ya pals gönderemez oldum, PLC ve HMI programlarını gönderiyorum, vaktiniz olursa inceleyebilir ve nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?

Teşekkür Ederim, İyi Çalışmalar
deneme2.rar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

PLC'de encoder'den okunan değer High_Speed_Counter_HSC_Register_CH1, Ornek_deger adresine atılmış yalnız kaydedip tekrardan HMI'ya çağırmamışsınız anladığım kadarı ile kaydedip ekrana çağırdıktan sonra ilgili adresi Ornek_deger olarak değiştirebildim. Language olayıyla ilgili durumu biz de gözlemledik. Language problemi yaşadığınız durumda projenizi kaydedip kapatıp tekrardan açarsanız normale dönüyor. Sorun bir sonraki versiyonda düzeltilecektir, iyi çalışmalar.
Pulse ile ilgili olarak bu projenizi bir tarafa bırakıp sıfırdan açıp sadece pulse komunuzun olduğu bir program gönderip terstlerinizi gerçekleştirin.
Ayrıca Base kısmında encoder ile ilgili bir ayar yapmamışsınız. Bu durumda High_Speed_Counter_HSC_Register_CH1 adresinden bir şey okuyamazsınız.
for1.JPG
bjkrs
İletişim:

Mesaj gönderen bjkrs »

bir önceki onaylanmamış mesajımı dikkate almayınız, gönderdiğiniz 2. paragrafı görmeyip söylediğiniz encoder ayarlarını yapmamışım. hemen deneyip geri dönüş yapıyorum, Sağ olun
bjkrs
İletişim:

Mesaj gönderen bjkrs »

Tekrar Merhabalar;

Belirttiğiniz gibi yeni bir proje oluşturarak sadece pals ile ilgili komutlar ile çalıştım, yeni oluşturduğum örnekte hala encoder okumayı beceremedim, base kısmındaki ayarlamaları da yaptım (doğru yapıp yapmadığımı bilemiyorum), sıfırdan açtığım projede de Language olayı çıktı fakat söylediğiniz gibi kaydet-kapat-yeniden aç ile düzeldi. Size yeniden oluşturduğum programları gönderiyorum, encoder okuma ile ilgili nerede hata yaptığımı hala çözemiyorum, vakit bulunca inceleyebilirseniz çok iyi olur, Teşekkürler, İyi Çalışmalar.
DENEME4.rar
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

Tek faz okuma için gerekli ayarlar. Encoder X0'a bağlanmalıdır.
tek faz.JPG
Çift faz okumak için gerekli ayarlar. Encoder'in A faz'ı X0'a B faz'ı ise X1'e bağlanmalıdır.
çift faz.JPG
Encoder PNP ise PLC'nin COM girişine encoder'in beslendiği güç kaynağının eksi ucu, Encoder NPN ise PLC'nin COM girişine Encoder'in beslendiği güç kaynağının +24V ucu bağlanmalıdır. Bağlantınızın doğru olup olmadığını encoder'i döndürdüğünüz durumda bağlamış olduğunuz X girişlerinde Led'lerin flash yapmasından teyit edebilirsiniz. Eğer encoder'i döndürdüğünüzde bağladığınız input flash yapıyor ise bağlantı doğru demektir.
bjkrs
İletişim:

Mesaj gönderen bjkrs »

Çok Teşekkür ederim, sorunlarım hepsine nokta atışı çözümler sunuyorsunuz. Çift faz gerekli bağlantı ve ayarlamaları yaptım, NPN bağlantısı için com girişine de hallettim, Şuan encoderden veri okuyabiliyorum fakat kararsız ve doğru orantısız, buradan sonrası benden kaynaklanıyor, ben servo sürücünün encoder uçlarını direkt olarak CPU girişine bağlamışım, servo üreticisinin teknik desteğinden bağlantının bir LİNE DRİVER a ihtiyaç duyduğunu öğrendim, bu yüzden kararsız ve doğru orantısız bilgi okuyormuşum, sonuç olarak Renu ile ilgili problem çözülmüştür, gerisi bende, Çok Teşekkür Ediyorum. Sizlerden ricam Encoder çift faz ve tek faz için gerekli base ayarlarını, encoder başlığı altında sıkça sorulan sorulara atarsanız, benim gibi base ayarı bilmeyen diğer kullanıcılar için de kolaylık olur, malum şuan HMI başlığı altındayız. Tekrar sağ olun siz olmasaydınız işin içinden çıkamazdım, İyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
İlhan

Mesaj gönderen İlhan »

Servo sürücü encoder çıkışları gelende Line Driver olur. 5-12 VDC arası da voltaj değişkenlik gösterir. Bunu PLC'e giremezsiniz bilginiz olsun. PLC girişleri 24 VDC'dir. PLC 24 VDC open collector tip pulse değerlerini okur.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
memo
İletişim:

Mesaj gönderen memo »

Merhaba; tek faz encoder okurken y0 çıkışını program içinde başka bir yerde kullanmak istiyorum. Bunun için turn off when preset reach seçeneğini işaretlemem yeterli midir?

“RENU HMI Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir